Απίστευτος ο Ρογκαβόπουλος: 32 πόντους και 12 ριμπάουντ στην νίκη της Εθνικής

Η Εθνική Εφήβων ξεκίνησε με νίκη την πορεία της στο Ευρωπαϊκό U18, αφού επιβλήθηκε της Ιταλίας (81-65) με τον Νίκο Ρογκαβόπουλο να κάνει... πράγματα και θαύματα (32π., 12ριμπ.).

Απόλυτα επιτυχημένο ξεκίνημα για την ελληνική ομάδα στο τουρνουά της Λετονίας. Το ματς με τους Ιταλούς έκρυβε παγίδες, αλλά οι διεθνείς τις απέφυγαν με πολύ σοβαρή εμφάνιση για την πρώτη νίκη στη διοργάνωση. Για την 2η αγωνιστική του Α' ομίλου, η «γαλανόλευκη» θα αντιμετωπίσει αύριο (29/7, 18:30) την διοργανώτρια Λετονία.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Νίκος Ρογκαβόπουλος της ΑΕΚ που έκανε... ο,τι ήθελε στο παρκέ και τέλειωσε την αναμέτρηση με 32 πόντους (5/8 2π., 5/8 3π., 7/9 1π.), 12 ριμπάουντ και 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 35'. Τον ακολούθησε ο Νίκος Αρσενόπουλος του Ολυμπιακού, που αν και δεν ήταν εύστοχος, έδωσε πάρα πολλές λύσεις και ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους (4/14 εντός πεδιάς), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και μόλις 1 λάθος.

Η ελληνική ομάδα έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της και πήρε από το πρώτα λεπτά του αγώνα το προβάδισμα, το οποίο κράτησε... σφιχτά. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 22-19, ενώ στην δεύτερη περίοδο ο Νίκος Ρογκαβόπουλος κυριαρχούσε (15π., 5ριμπ. στο 20') και η Εθνική ομάδα πήγε στα αποδυτήρια με +5 (37-32) και σαφή υπεροχή στα ριμπάουντ (30-17).

Οι παίκτες του Βλασόπουλου επέστρεψαν με ακόμη μεγαλύτερη συγκέντρωση από τα αποδυτήρια για το δεύτερο μέρος και αύξησαν ακόμη περισσότερο την απόσταση (54-43, στο 27'). Δύο βολές του Αρσενόπουλου με τη λήξη της τρίτης περιόδου διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (58-48) τη στιγμή που ο Ρογκαβόπουλος συνέχιζε την εκπληκτική εμφάνισή του.

Ο Παλούμπο έδινε λύσεις στους Ιταλούς, σε ένα σημείο που η Ελλάδα έμοιαζε... κολλημένη (62-56, στο 34'). Ο Αρσενόπουλος όμως χτύπησε σε καίριο σημείο με μεγάλο τρίποντο για το 66-56 και ο Ρογκαβόπουλος φρόντισε ώστε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να μην κινδυνεύσει στο υπόλοιπο του αγώνα (81-65).

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 37-32, 58-48, 81-65