Εντυπωσιακή η Ρωσία - Πρόσφερε θέαμα στην πρεμιέρα

Με 5-0 επικράτησε της Σαουδικής Αραβίας η Ρωσία, η οποία έκανε και το πρώτο βήμα για την πρόκριση της στη φάση των 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Το γρήγορο γκολ του Γκαζίντσκι στο 12ο λεπτό διευκόλυνε το έργο των Ρώσων, που εκμεταλλεύτηκαν το δυναμικό τους ξεκίνημα στην αναμέτρηση. Στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου η Σαουδική Αραβία ισορρόπησε την κατάσταση, αλλά δύο λεπτά πριν την λήξη των πρώτων 45' λεπτών ο Τσερίσεφ ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη της οικοδέσποινας, γράφοντας το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος η Ρωσία κυριάρχησε, δημιουργούσε όποτε ήθελε ευκαιρίες και δεν κινδύνεψε σχεδόν καθόλου. Η είσοδος του Τζιούμπα βελτίωσε την επιθετική της λειτουργία. Μάλιστα ο Τζιούμπα έγραψε και το 3-0.

Διαστάσεις θριάμβου έδωσε στη νίκη της η Ρωσία στα τελευταία λεπτά, όταν με δύο υπέροχα γκολ έγραψε το 5-0.

Ο Τσερίσεφ με πανέμορφο και τεχνικό σουτ έξω από τη περιοχή έκανε το 4-0, ενώ με απευθείας φαουλ ο Γκολοβίν έβαλε το κερασάκι στη τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.

Πρεμιέρα γεμάτη με αρκετά γκολ λοιπόν από την Ρωσία.