Στον Τελικό της Euroleague η Φενερμπαχτσέ!

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Φενερμπαχτσέ θα προσπαθήσει να διατηρήσει το τρόπαιο της Euroleague στην κατοχή της, Οι Τούρκοι νίκησαν στον πρώτο ημιτελικό του Final Four την Ζάλγκιρις με 76-67, χάρη στον επιθετικό οίστρο του Μοχάμεντ Άλι, που πέτυχε 19 πόντους. Σε απόδοση τον ακολούθησε και ο Κώστας Σλούκας, που σημείωσε 14 πόντους, ενώ μοίρασε και 4 ασίστ. Για τους Λιθουανούς πάλεψε σχεδόν μόνος του ο Κέβιν Πάνγκος με 16 πόντους. Μ’αυτό το αποτέλεσμα ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς θα διεκδικήσει την 10η Euroleague της καριέρας του.
Πολύ σκληρό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η Φενερμπαχτσέ πίεζε εξαιρετικά την Ζάλγκιρις, η οποία φαινόταν πως είχε πολύ άγχος. Ο Πάνγκος προσπαθούσε να ηρεμήσει τους συμπαίκτες του, όμως δεν κατάφερε πολλά πράγματα. Αντίθετα ο Γουοναμέικερ ήταν πολύ επιθετικός σε άμυνα κι επίθεση και δεν είναι υπερβολή να πούμε πως χάρη σ’αυτόν είχε διαμορφωθεί το 19-13.

Η δεύτερη περίοδος ήταν πολύ πιο εντυπωσιακή και θεαματική. Η Ζάλγκιρις μ’ένα σερί 4-0, μείωσε τη διαφορά σε 24-20, όμως οι πρωταθλητές Ευρώπης απάντησαν με τον ίδιο τρόπο. Με καλάθι μάλιστα του Σλούκα το 28-20, έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους Τούρκους με 8 πόντους. Οι Λιθουανοί δεν είχαν μπει στο πνεύμα του παιχνιδιού κι αυτό το αποδεικνύουν τα 12 λάθη τους σε 17 λεπτά παιχνιδιού. Αντίθετα όλοι είχαμε κατανοήσει πως τα 10 κλεψίματα ήταν το νούμερο, που έκανε τη διαφορά για την Φενερμπαχτσέ. Το 35-24 πάντως δεν απογοήτευσε τους τυπικά φιλοξενούμενους, που με το ξύπνημα του Ντέιβις μείωσαν σε 37-31 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Τελικά το σκορ του πρώτου εικοσαλέπτου ήταν 39-33 και σίγουρα τίποτα δεν είχε κριθεί για την υπόθεση-νίκη.

Η Ζάλγκιρις άνπιξε πρώτη το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Πάνγκος, όμως ο Κώστας Σλούκας με δύο συνεχόμενα καλάθια, έδωσε ανάσα στη Φενέρ με 45-37. Μάλιστα ο Γουοναμέρικερ με τρίποντο, εκτόξευσε τη διαφορά στους 11 πόντους για την ομάδα του, αναγκάζοντας τον Σάρας να καλέσει τάιμ-άουτ. Αρχικά φαινόταν πως η Φενέρ είχε τα ηνία του δεκαλέπτου, όμως ο Πάνγκος ήταν καταπληκτικός και με 13 πόντους, κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ. Το 54-50 άλλωστ έδινε κάθε δικαίωμα στη Ζάλγκιρις να ονειρεύεται πως μπορεί να κερδίσει την πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Βέβαια σ’αυτό είχε διαφορετική άποψη ο Αλί Μοχάμεντ, ο οποίος ήταν αψεγάδιαστος στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 8 πόντους, κάνοντας μόνος του το 62-52. Οι Λιθουανοί έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα, όμως δεν τα παράτησαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Με τους Πάνγκος και Γουάιτ να μιλάνε την κρίσιμη ώρα, μείωσαν σε 66-60 και τα πάντα μπορούσαν να συμβούν. Η Φενέρ έμπειρη ομάδα εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως η αντίπαλός της είχε συμπληρώσει τα ομαδικά φάουλ, πήγε στις βολές και καθάρισε το ματς. Το τελικό 76-67 δίνει το δικαίωμα στην τουρκική ομάδα να διατηρήσει τα σκήπτρα της στην Eurοleague το βράδυ της Κυριακής.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 39-33, 54-50, 76-67