Δεν ήταν έτοιμη η ΑΕΚ μετά τις δύο κούπες και δεν τα κατάφερε!

Για ακόμη μια φορά η ΑΕΚ δεν ήταν αυτή που έπρεπε στην Stoiximan.gr Basket League και γνώρισε την ήττα με 88-93 από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος μεταμορφώθηκε σε ομάδα NBA έξω από τα 6.75. Δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού η Ένωση που αποκλείστηκε από τα πλέι-οφ, ενώ ηττήθηκε για 4η φορά από τους ασπρόμαυρους.

Το ματς:
Η ΑΕΚ παρότι μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να ελέγξει τον ρυθμό από το προβάδισμα της όμως με 11-10 και έπειτα η άμυνα της Ένωσης έγινε παιδική χαρά, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να βρίσκει πολύ εύκολα λύσεις προς το καλάθι και να κατάφερει να σκοράρει 28 πόντους σε ένα δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βασίλισσα μείωσε αρχικά σε 27-30 με τον Καββαδά, αλλά οι ασπρόμαυροι ξέφυγαν με άνεση και πάλι στο σκόρ, καθώς είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση και απίστευτη ευστοχία (31-41). Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μείωσαν με ένα σερί 4-0 με καλάθια των Γκρίν και Πάντερ και έχασαν ευκαιρία να πλησιάσουν στο καλάθι, αλλά στο τρίποντο του Τζέιμς η μπάλα μπήκε και βγήκε.

Στη τρίτη περίοδο και πάλι η ΑΕΚ δεν μπήκε δυναμικά για την αντεπίθεση και ο ΠΑΟΚ είχε σταθερά το προβάδισμα στα μισά περίπου του δεκαλέπτου (50-58). Οι κιτρινόμαυροι εκμεταλλεύτηκαν σε εκείνο το σημείο μια τεχνική ποινή που δόθηκε σωστά στον Λάκι Τζόουνς και με ένα σερί 6-0 μείωσαν στο καλάθι (56-58). Η άμυνα όμως της ομάδας του Σάκοτα ήταν και πάλι κακή με αποτέλεσμα ο Γκός να ευστοχήσει σε δύο συνεχόμενα σουτ τριών πόντων και να φέρει το παιχνίδι στους 8 και πάλι (56-64). Τελικά η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Παπαθεοδώρου να έχει μια διαφορά έξι πόντων (64-70).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ βρήκε λύσεις αρχικά με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Πάντερ και Χάρις και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής. Όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και πάλι και με ένα 7-0 πήρε αέρα εννέα πόντων (70-79). Η Βασίλισσα το πάλεψε και λίγο πριν το φινάλε μείωσε σε 80-85, αλλά ο Μαργαρίτης ευστόχησε για τρεις με ταμπλό (!!!) και στη συνέχεια ο Κατσίβελης από την γωνία για το +11 (!!!). Η Ένωση δεν είχε χρόνο, κυνήγησε βέβαια τις φάσεις, αλλά το ματς είχε κριθεί ουσιαστικά.