Νίκησε την Κύμη και πήρε την πέμπτη θέση η Βασίλισσα

Με 82-76 επικράτησε της Κύμης η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και τερμάτισε στην 5η θέση της κανονικής περιόδου της Stoiximan.gr Basket League. Τη Τετάρτη η Βασίλισσα θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη για την πρώτη φάση των πλέι-οφ. Εξαιρετικός ο Λαρεντζάκης, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους. Πήρε και πάλι αρκετό χρόνο συμμετοχής ο Καββαδάς και βοήθησε με την εμφάνιση του την Ένωση.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, όπου η ΑΕΚ είχε σταθερά το προβάδισμα, αλλά η Κύμη ήταν πολύ κοντά στο σκόρ και κατάφερε με την ολοκλήρωση των δύο πρώτων δεκάλεπτων να ισοφαρίσει την Ένωση (40-40). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι κιτρινόμαυροι ήταν σαφώς βελτιωμένοι, βρήκαν αρκετές λύσεις επιθετικά και πήραν μια διαφορά εννέα πόντων (64-55), την οποία με άνεση διατήρησαν και μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Ύστερα από 3 χρόνια και συγκεκριμένα από το 2015 η Βασίλισσα δεν κατάφερε να βρίσκεται στην πρώτη τετράδα στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Θα αγωνιστεί σε όλους τους γύρους των πλέι-οφ με μειονέκτημα έδρας.