Είχε αλλού το μυαλό της η ΑΕΚ και ηττήθηκε εύκολα από τον ΠΑΟ!

Την ήττα με 85-67 γνώρισε στο ΟΑΚΑ ως φιλοξενούμενη από τον Παναθηναϊκό η ΑΕΚ, με τους κιτρινόμαυρους να έχουν το μυαλό τους στους πανηγυρισμούς της περασμένης Κυριακής και να δοκιμάζουν πράγματα ενόψει των πλέι-οφ που σε λίγο καιρό αρχίζουν. Αρκετό χρόνο συμμετοχής πήρε ο Βασίλης Καββαδάς, ξεχώρισαν επιθετικά οι Πάντερ και Σάκοτα.

Το ματς:
Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι και η Ένωση ''χαλαρή'' με αποτέλεσμα η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να ξεφύγει με 11 πόντους (15-4) νωρίς. Στη συνέχεια οι πράσινοι διεύρυναν την διαφορά τους στους 16 (26-10) με την ΑΕΚ να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο. Τελικά με καλάθια του Σάκοτα κυρίως αλλά και του Καββαδά η Βασίλισσα μείωσε στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου σε 30-19.

Πιο βελτιωμένη η ομάδα του Σάκοτα στο δεύτερο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στα τελευταία πέντε λεπτά του ημιχρόνου. Παρότι η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω με 17 (44-27), κατάφερε με καλάθια των Χάρις, Βασιλόπουλου, Τζέιμς και Μαυροειδή να μειώσει στους 10 (48-38), αλλά ο Αντετοκούνμπο με καλάθι στην εκπνοή του πρώτου μέρους έδωσε αέρα 13 πόντων.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έχει διαδικαστικό χαρακτήρα με την Βασίλισσα εμφανώς κουρασμένη από την υπερπροσπάθεια της προηγούμενης εβδομάδας να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό του Παναθηναϊκού.

Η διαφορά ήταν σταθερά στους 15+ πόντους όμως στο τέλος έφτασε σε υψηλά επίπεδα και τελικά ολοκληρώθηκε ο αγώνας με μια ταπεινωτική για την ΑΕΚ ήττα με 30 πόντους (115-85).