Με ψυχή και σθένος πήραν την πρόκριση στον τελικό τα κορίτσια!(ΦΩΤΟΣ)

Δείχνοντας την θέληση τους για την πρόκριση, τα κορίτσια της ΑΕΚ κατάφεραν με την βοήθεια του εκπληκτικού κόσμου να προκριθούν στον τελικού ανόδου των πλέι οφ της Pre League. Αν και έχασαν το πρώτο σετ, παρέμειναν συγκεντρωμένες και πήραν τον αγώνα με 3-1. Πλέον περιμένουν τον αντίπαλο στον τελικό, ο οποίος θα είναι ο νικητής του Ηλυσιακός-Πανιώνιος που ξεκίνησε στις 20:00μ.μ.

Δείτε πως μετέδωσε το inAEK.gr ζωντανά την αναμέτρηση

Το ματς

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ, μπήκε πολύ δυναμικά και κατάφερε να προηγηθεί με σημαντική διαφορά. Τόσο στο 15-7, αλλά και στο 18-11. Τελικά, με μία μεγάλη ανατροπή, η φιλοξενούμενη ομάδα του Αιγάλεω, πήρε το πρώτο σετ με 22-25. Το δεύτερο σετ, ξεκίνησε με πανομοιότυπο τρόπο. Η ΑΕΚ πήρε από νωρίς κεφάλι, φτάνοντας γρήγορα στο 18-8.  Η διαφορά δεν μπορούσε να καλυφθεί με κανέναν τρόπο και η Ένωση έκλεισε το σετ με 25-14, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Το τρίτο σετ εξελίχθηκε ως το πιο δραματκό. Το Αιγάλεω ξέφυγε απ' την αρχή με +8 (5-13) και 7-14. Η ΑΕΚ όμως έκανε ένα μεγάλο σερί και έφτασε στο 13-14. Προηγήθηκε μάλιστα για πρώτο φορά στο 18-17, αλλά οι φιλοξενούμενες έφτασαν κοντά στο σετ σε 19-22. Με ένα φοβερό 6-0 όμως, τα κορίτσια της ΑΕΚ πήραν με 25-22 το τρίτο σετ, φτάνοντας μία ανάσα από τη νίκη. Με την ώθηση του τρίτου σετ, οι κιτρινόμαυρες μπήκαν και στο τέταρτο δυναμικά. Πήραν το πρώτο προβάδισμα στο 6-4, με την διαφορά να ανεβαίνει σταδιακά. Διατηρήθηκε σταθερά στους 2-3 πόντους μέχρι το 10-7, όπου και η Ένωση ανέβασε έκτοτε, φτάνοντας στο 16-10 και 18-11. Αν και το Αιγάλεω έκανε φιλότιμη προσπάθεια να επιστρέψει, δεν τα κατάφερε, με το σετ να κλείνει υπερ της ΑΕΚ με 25-23 και την ομάδα μας να πανηγυρίζει με τον φανταστικό λαό που έδωσε μαζικά το παρών του, την πρόκριση!

Τα σετ: 22-25, 25-14, 25-22, 25-23