Διπλό τετράδας για την ΑΕΚ με ρεσιτάλ του Χάντερ!

Πραγματοποιώντας μια ικανοποιητική εμφάνιση η Βασίλισσα πήρε τη νίκη με 86-75 επί του Φάρου στη Λάρισα και έκανε ένα σημαντικό βήμα για να βρίσκεται στη τετράδα στη κανονική διάρκεια της Stoiximan.gr Basket League. Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Βίνς Χάντερ, ο οποίος έκανε πάρτυ μέσα στη ρακέτα και στο πρώτο αλλά κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Σημαντική η προσφορά και του Γκρίν στο σκοράρισμα.

Το ματς:
Μια σημαντική νίκη πανηγύρισε στην Λάρισα η ΑΕΚ, όπου επικράτησε με 86-75 του Φάρου. Η Ένωση είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο όταν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με καλάθια των Σάφτενααρ και Παπαντωνίου με 15-7. Η Ένωση έτρεξε ένα σερί 10-1 ωστόσο και πέρασε μπροστά στο σκόρ (16-17) και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά έξι πόντων ύστερα από καλάθι του Πάντερ και εντυπωσιακές επιθετικές ενέργειες (25-31).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κιτρινόμαυροι έλεγξαν το παιχνίδι και ήταν εύστοχοι από την γραμμή των βολών. Ακόμα και όταν ο Φάρος μείωσε στον πόντο (43-44), ο Γκρίν με 4/4 βολές έδωσε και πάλι διαφορά ασφαλείας στον δικέφαλο. Το ημίχρονο βρήκε την Βασίλισσα μπροστά με 47-52.

Από το τρίτο δεκάλεπτο και έπειτα η άμυνα της ΑΕΚ βελτιώθηκε και στην επίθεση δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα, καθώς ο Χάντερ ήταν σε τρομερή μέρα. Η ομάδα του Σάκοτα μπήκε δυναμικά και με καλάθια των Άτιτς (4 πόντοι), Λαρεντζάκη (2) και Χάντερ (3 πόντοι) αύξησε τη διαφορά στους 14 πόντους (51-65). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα εντυπωσιακό σερί 9-1 γύρισαν στο παιχνίδι στη λήξη της τρίτης περιόδου (60-66).

Η ΑΕΚ όμως δεν χαλάρωσε καθόλου στο τέταρτο δεκάλεπτο και παρά την προσπάθεια του Σάφτενααρ (62-68) τελικά πήρε με άνεση τη νίκη. Όταν ο Φάρος μείωσε στους 4 (64-68), η Ένωση έτρεξε ένα σερί 8-0, παίρνοντας σκόρ από Χάντερ, Άτιτς και Σάκοτα και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε και η αναμέτρηση (64-76). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά και είχαν θέαμα με ωραίες ασίστ του Λαρεντζάκη και όμορφα καλάθια από τον Χάντερ