"Καθάρισε" στο 2ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός

Επίδειξη δύναμης έκανε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, «καθαρίζοντας» την αξιοπρεπέστατη Κέρκυρα με 5-1. Σκόρερ στο ντεμπούτο του, ο νεαρός Βρουσάι. Παραμένουν στο… κυνήγι της δεύτερης θέσης οι «ερυθρόλευκοι».

Πιο δυνατά μπήκαν στον αγώνα οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία και πίεζαν ψηλά τους γηπεδούχους. Κόντρα στην ροή όμως, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν κεφάλι στο σκορ, χάρη σε τέρμα του Ανσαριφάρντ στο 12’ (1-0). Παρά το εις βάρος τους σκορ, οι νησιώτες δεν παράτησαν το ματς, καταφέρνοντας μάλιστα να ισοφαρίσουν στο 27’ με «δράστη» τον Επστάιν (1-1). Στην συνέχεια εξακολούθησαν να στέκονται ιδιαιτέρως ικανοποιητικά απέναντι στους Πειραιώτες, οι οποίοι κατάφεραν να πάνε στην ανάπαυλα προηγούμενοι με 2-1, χάρη στο καταπληκτικό γκολ του Μιραλάς στις καθυστερήσεις (45+2’).
Καθ’ όλη την διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, η Κέρκυρα συνέχισε να δείχνει ένα αξιοπρεπέστατο πρόσωπο, καθώς δεν κλείστηκε ούτε στιγμή στα καρέ της, θέλοντας να… αρπάξει από τα μαλλιά τις ευκαιρίες που τις αντιστοιχούσαν. Η διαφορά δυναμικότητας του Ολυμπιακού όμως ήταν αυτή που «τελείωσε» την αναμέτρηση, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να πετυχαίνουν άλλα τρία τέρματα. Αρχικά ο Φορτούνης έκανε το 3-1 στο 50’, με τον Ένχελς να πετυχαίνει το 4-1 στο 71’ και τον νεαρό Βρουσάι να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα, γράφοντας το τελικό 5-1 στο 87’. Αυτό μάλιστα ήταν και το «παρθενικό» γκολ του τελευταίου με την αντρική ομάδα.

Ολυμπιακός (Χρήστος Κόντης): Προτό, Κούτρης, Νικολάου, Ένχελς, Ελαμπντελαουί (74’ Ανδρούτσος), Ρομάο, Ταχτσίδης (70’ Μάρτινς), Φορτούνης, Μάριν, Μιραλάς (78’ Βρουσάι), Ανσαριφάρντ

Κέρκυρα (Γιάννης Ματζουράκης): Γιαννακόπουλος, Αντέτζο, Γρομητσάρης, Λέκοβιτς, Σπίνουλας, Μπαλάφας, Σιόντης (55’ Ιωάννου), Ρόλε, Επστάιν (79’ Αρτυματάς), Γεωργίου (73’ Τουράμ), Μυτίδης