Τρομερή η Σεβίλλη, νίκησε μέσα στο ''Old Trafford'' και προκρίθηκε - Στους 8 και η Ρόμα με οδηγό τον Τζέκο

Τα δύο φαβορί που προέκυψαν από τους πρώτους αγώνες των σημερινών δύο ζευγαριών έμειναν τελικά εκτός. ''Καθάρισε'' μέσα σε ένα τρίλεπτο η Σεβίλλη την Γιουνάιντετ. Σκόραρε, κράτησε το μηδέν και προκρίθηκε η Ρόμα.

Μάντσεστερ Γιουνάιντετ - Σεβίλλη 1-2  (συνολικό σκόρ 1-2)
Ο Μουρίνιο αποφάσισε να μην ρισκάρει, να παρατάξει την ομάδα του με συντηρητικούς προσανατολισμούς και το πλήρωσε, καθώς αποδείχθηκε ότι φοβήθηκε περισσότερο από όσο έπρεπε την αναμέτρηση. Η Σεβίλλη μέσα σε τρία λεπτά βρήκε δύο γκολ με τον Μπέν Γεντερ και ουσιαστικά καθάρισε την πρόκριση. Η Γιουνάιντετ έχασε πολλές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά, μείωσε με τον Λουκάκου, αλλά δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει μια επική ανατροπή. Τεράστια πρόκριση για την Ισπανική ομάδα που συνολικά και στα δύο παιχνίδια ήταν καλύτερη. Από την άλλη η Γιουνάιντετ οφείλει να αλλάξει το στύλ παιχνιδιού της, αν θέλει να επιστρέψει στην ελίτ του Ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου.

Ρόμα - Σαχτάρ 1-0 (συνολικό σκόρ 2-2)
Είχαμε γράψει και στο χθεσινό μας άρθρο ότι όποια ομάδα άνοιγε το σκόρ θα γινόταν και το φαβόρι για την πρόκριση, καθώς 0-0 πολύ δύσκολα θα έληγε το συγκεκριμένο παιχνίδι. Η Ρόμα ήταν καλύτερη, άνοιξε το σκόρ με τον Τζέκο και κατάφερε να ''σβήσει'' το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, διατηρώντας με άνεση το προβάδισμα και παίρνοντας μια σπουδαία πρόκριση. Η Σαχτάρ παρότι ήταν καλύτερη στο πρώτο παιχνίδι και μέχρι στιγμής στην διοργάνωση την είχαμε θαυμάσει για την επίθεση της, σήμερα δεν ήταν το ίδιο καλή και το ίδιο απειλητική για την Ιταλική ομάδα.