Ζορίτηκε αλλά κέρδισε στην Μάλαγα ο Παναθηναϊκός

Με εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός απέδρασε από την Μάρτιν Καρπένα, κερδίζοντας τη Μάλαγα με 79-90. Ο Κέι Σι Ρίβερς με 24 πόντους και έξι τρίποντα, εκτέλεσε τους Ανδαλουσιανούς, ενώ εξαιρετικοί ήταν οι Καλάθης (12π., 8ασ.), Σίνγκλετον (10π.) και ο «τραυματίας» Γκιστ (16π.).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αρκετά συγκεντρωμένος την αναμέτρηση, δείχνοντας μεγάλη θέληση την άμυνα. Το κακο της υπόθεσης ήταν πως οι Ισπανοί ήταν εκνευριστικά εύστοχοι στα σουτ εντος πεδιάς, ειδικότερα στα τρίποντα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι περιφερειακοί των γηπεδούχων να βρουν ρυθμό και στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά με σκορ 24-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός είχε επιθετικό πρόβλημα, σκοράροντας μόνο μέσα στο ζωγραφιστό. Χαρακτηριστικό είναι το κάκιστο ποσοστό από τη γραμμή των 6,75 (9.1%). Τουλάχιστον οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά μόνο με εννέα πόντους (33-24). Η Μάλαγα έπαιζε σωστό μπάσκετ με υπομονή, ενώ ο Παναθηναϊκός φάνηκε να είναι μπερδεμένος και πολύ αγχωμένος. Το 44-32 του πρώτου ημιχρόνου αδικεί ελαφρώς την προσπάθεια, όμως πολλές η επίθεση υπερτερεί της άμυνας.

Ο Παναθηναϊκός μπηκε αλλαγμένος στο παρκέ της Μάρτιν Καρπένα. Οι «πράσινοι» έβγαλαν ενέργεια σε άμυνα κι επίθεση, κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 9-15. Η αστοχία από την περιφέρεια παρέμενε, όμως ευτυχώς ο Ρίβερς με δύο τρίποντα έκανε το 55-50, ενώ ο Γκιστ με δίποντο μείωσε ακόμα περισσότερο (55-52). Δυστυχώς οι Ανδαλουσιανοί μ’ένα 5-0, πήραν ανάσα, δείχνοντας χαρακτήρα, όμως το ίδιο έκαναν και οι φιλοξενούμενοι. Με άμυνα στα 3/4 του γηπέδου, έκανε ντέρμπι το ματς καθώς έκλειε το τρίτο δεκάλεπτ στο μείον 2 (60-58).

To μομέντουμ του ματς είχε αλλάξει ξεκάθαρα χέρια. Ο Παναθηναϊκός με τους Λεκαβίτσιους και Καλάθη να κάνουν ότι θέλουν έτρεξε ένα σερί 10-0 και σίγησε την Μάρτιν Καρπένα. Επιτέλους ο πρωταθλητής Ελάδος έτρεξε το γήπεδο και η Μάλαγα δεν μπορούσε να τον σταματήσει. Βέβαια στην συνέχεια τα μεγάλα σουτ των Νέντοβιτς και Μπρουκς, έκαναν το 70-72 και το ματς μύριζε ντέρμπι από χιλιόμετρα. Ο Λούκας Λεκαβίτσιους έκανε μεγάλο ματς και με τρίποντο έδωσε ανάσα στους πράσινους, όμως  Ρίβερς ήταν ο άνθρωπος, που σκοτωσε τους Ισπανούς. Με δύο «δολοφονικά» τρίποντα του Αμερικανού ο ΠΑΟ μπήκε μπροστά με 74-83 και πλέον μόνο αν αυτοκτονούσε θα έχανε αυτό το παιχνίδι.  Ο Σίνγκλετον έκανε μια αψυχολόγητη ενέργεια, αφού κρεμάστηκε στο καλάθι, δεχόμενος τεχνική ποινή. Μ’αυτό το τραγικό λάθος ο Παναθηναϊκός δέχτηκε τρεις πόντους, ενώ με δίποντο του Μπρουκς το σκορ έγινε 79-83. Οι παίκτες του Πασκουάλ όμως με δύο καλές αμυνες και ισάριθμα καρφώματα του Γκιστ, έδωσε το τελικό χτύπημα στην αντίπαλό του. Το τελικό 79-90 έδωσε το τέταρτο διπλό στους πράσινους, που επιτέλους έβγαλαν τσαγανό σ’ενα εκτός έδρας παιχνίδι

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 44-32, 60-58, 79-90