Ρεσιτάλ από τον Μέσι, στα προημιτελικά η Μπαρτσελόνα!

Η Μπαρτσελόνα δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στη Τσέλσι και με τον Μέσι σε τρελά κέφια επικράτησε με 3-0.

Οι μπλαουγκράνα άνοιξαν το σκόρ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μέσι και για ένα μισάωρο είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Έφτασαν μάλιστα και στο 2-0 με τον Ντεμπελέ πριν την συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Η Τσέλσι έχασε μια σημαντική ευκαιρία στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και τα πράγματα ήταν ιδιαίτερα δύσκολα για αυτήν στο δεύτερο.

Οι μπλέ του Λονδίνου πήραν την κατοχή πάντως από το 46' και έπειτα και προσπάθησαν να αντιδράσουν. Διαμαρτύρονται για πέναλτι πάνω στον Ζιρού στο 50' που κακώς δεν καταλογίστηκε. Η Τσέλσι πίεζε όμως η Μπαρτσελόνα βρήκε το τρίτο γκολ και πάλι με τον Μέσι. Ο Αθπιλικουέτα έκανε το λάθος, οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Σουάρεζ έδωσε στον Αργεντινό και εκείνος με όμορφο σουτ έγραψε το τελικό 3-0.

Η Τσέλσι είχε δοκάρι στο 89' με τον Ρούντιγκερ. Συνολικά ίσως άξιζε κάτι παραπάνω από το συνολικό σκόρ 4-1 του ζευγαριού, όμως με τέτοια άμυνα δύσκολα θα έπαιρνε την πρόκριση απέναντι στην Μπαρτσελόνα.