Εύκολο 3-0 για τα κορίτσια

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ πήρε μια «καθαρή» νίκη στη Νέα Φιλαδέλφεια επί του Απόλλωνα Πατρών, στο πλαίσιο της αναμέτρησης της 17ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Pre League. Τα κορίτσια επικράτησαν της ομάδας της Πάτρας με 3-0 σετ και πήραν ακόμα τρεις σημαντικούς βαθμούς.

Το ματς

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, με τον Απόλλωνα Πατρών να παίρνει προβάδισμα με 7-2. Η Ένωση αντέδρασε άμεσα και έτσι κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να περάσει μπροστά με 14-10. Στη συνέχεια η ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους και έκανε το 1-0 στα σετ (25-18).

Στη συνέχεια, οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά και το σκορ είχε συχνές εναλλαγές (5-7,9-8, 10-12). Οι «κιτρινόμαυρες» βρήκαν όμως τον τρόπο και πήραν το προβάδισμα (17-14), το οποίο διατήρησαν στη συνέχεια (20-17) και έτσι έκαναν το 2-0 στα σετ (25-19).

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και με καλές ενέργειες σε μπλοκ και υποδοχή έκανε εύκολο το έργο της και περιόρισε τις κινήσεις της ομάδας της Πάτρας (13-7). Στη συνέχεια, παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσουν (22-17), η Ένωση έφτασε σε μια σημαντική νίκη με 3-0 σετ (25-19).

Τα σετ: 25-18, 25-19, 25-19.