Και τώρα δύσκολα τα πράγματα - Ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από την Στρασμπούρ η ΑΕΚ

Παρότι για 25' λεπτά είχε τον έλεγχο του αγώνα, η ΑΕΚ αποσυντονίστηκε από την υπερβολική ευστοχία της Στρασμπούρ στα τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρότι έκανε μια ανατροπή δέκα πόντων και έφερε το παιχνίδι στον πόντο ηττήθηκε από την Γαλλική ομάδα με αποτέλεσμα πλέον να χρειάζεται 3 νίκες για τη πρόκριση σε ισάριθμα παιχνίδια.

Το μάτς:
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Στρασμπούρ να ευστοχεί σε μια βολή και να προηγείται με 0-1. Η ΑΕΚ με τρίποντο του Τζέιμς πήρε για πρώτη φορά το προβάσισμα και δεν το ξανά έχασε από τότε στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Γάλλοι ισοφάρισαν σε 5-5, αλλά η αστοχία τους στις βολές και οι καλές επιθετικές επιλογές της Ένωσης δεν τους επέτρεπαν να περάσουν μπροστά στο σκόρ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκόρ (10-7 αρχικά, 14-13 και 17-16 στη συνέχεια). Η είσοδος του Σάκοτα και οι τέσσερις πόντοι στο τέλος της περιόδου από τον αρχηγό έδωσαν τη δυνατότητα στους κιτρινόμαυρους να ξεφύγουν με πέντε πόντους διαφορά (21-16) και αργότερα 23-18 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ντούσαν Σάκοτα οδηγούσε τη Βασίλισσα στο σκοράρισμα. Η ποιότητα του στο ποστάρισμα και η ευστοχία του στις βολές διατηρούσαν την Ένωση μπροστά στο σκόρ. Οι φιλοξενούμενοι όμως έβρισκαν και αυτοί επιθετικές λύσεις και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 30-30, ωστόσο η ΑΕΚ με ένα σερί 5-0 (τρίποντο του Λαρεντζάκη και δύσκολο καλάθι από τον Σάκοτα) απάντησαν και ξέφυγαν και πάλι με πέντε πόντους. Ο Μπάρλοου ήταν εύστοχος στη συνέχεια σε δύο βολές και έδωσε αέρα επτά πόντων στους γηπεδούχους, οι οποίοι έχασαν και ευκαιρίες να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά. Η Στρασμπούρ με βολές του Λαμπειρί (3/4) μείωσε σε 37-33. Ο Ξανθόπουλος όμως με τρίποντο έγραψε το 40-33, ο Μπόστ μείωσε σε 40-35 αλλά ο Ξανθόπουλος και πάλι με 2/2 βολές έδωσε μια καλή διαφορά στην ΑΕΚ στη λήξη του ημιχρόνου (42-35).

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο σκόρ με ένα σερί 4-0 (46-35). Η Στρασμπούρ ωστόσο απάντησε και με ένα δικό της 5-0 μείωσε στους 6 (46-40). Ο Τζέιμς όμως σκόραρε και έσπασε το σερί των Γάλλων (48-40), οι οποίοι όμως λίγο αργότερα με τρίποντο του Μπόστ μείωσαν στους τέσσερις (54-50). Ο Τζέιμς απάντησε (57-50), αλλά η απίστευτη ευστοχία του Μπόστ αλλά και γενικότερα της Στρασμπούρ έδωσε τη δυνατότητα στη Γαλλική ομάδα να προηγηθεί με 63-64 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στη τέταρτη περίοδο το ρεσιτάλ της Στρασμπούρ έξω από τα 6.75 συνεχίστηκε. Οι Γάλλοι ήταν εύστοχοι για τρεις στις πρώτες τους τρεις επιθέσεις. Η ΑΕΚ παρότι έβρισκε λύσεις στην επίθεση ήταν πολύ κακή στην άμυνα, καθώς δεν μπορούσε να μαρκάρει στη περιφέρεια σωστά τους φιλοξενούμενους. Έτσι η Στρασμπούρ 6.30 λεπτά πριν τη λήξη βρέθηκε μπροστά με αέρα 8 πόντων (77-69). Ο Τζέιμς με δίποντο και αργότερα 1/2 βολές μείωσε για τη Βασίλισσα σε 72-77, αλλά στην επόμενη επίθεση η Στρασμπούρ σκόραρε καλάθι και φαουλ και διατήρησε τη διαφορά στους 8. Μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί και με 10 πόντους (72-82) λίγο αργότερα. Οι Μπάρλοου και Τζέιμς ήταν εύστοχοι στις 2 βολές που εκτέλεσε ο καθένας και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 82-76. Η Στρασμπούρ προηγήθηκε για 8 και πάλι με 84-76 αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε.

Ο Μπάρλοου ευστόχησε σε δύο βολές (78-84), ο Μπόστ επίσης, το ίδιο και ο Γκρίν και 1 λεπτό 30 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε το σκόρ ήταν 80-86. Ο Τζέιμς στη συνέχεια πήρε φαουλ, πήγε στη γραμμή, έβαλε και τη πρώτη και στη δεύτερη ο Ράιτ παρενέβη με αποτέλεσμα να μετρησει για 2 πόντους το καλάθι (83-86). Ο Ράιτ πήγε στη γραμμή αργότερα και αστόχησε και στις δύο βολές. Ο Τζέιμς ύστερα από όμορφη συνεργασία με τον Γκρίν κάρφωσε. Όμως η Στρασμπούρ βρήκε αμέσως μετά το τάιμ άουτ άμεσα καλάθι (88-85). Το ίδιο όμως και η ΑΕΚ με τον Γκρίν (88-87 - 31 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη). Ο Λόγκαν έκανε λάθος στην επόμενη επίθεση και οι κιτρινόμαυροι είχαν τη μπάλα δική τους και 13 δευτερόλεπτα για να πάρουν τη νίκη. Ο Γκρίν όμως καθυστέρησε υπερβολικά, ο Μπάρλοου υπέπεσε σε βήματα και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε.

Με αυτή τη νίκη της η Στρασμπούρ έκανε τεράστιο άλμα για τη πρόκριση. Η ΑΕΚ από την άλλη χρειάζεται πλέον 3 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις για να ελπίζει.