Η εμφάνιση δεν ήταν καλή, το αποτέλεσμα όμως ήταν θετικό!

Ο Γιώργος Ζαβλάρης γράφει για την ισοπαλία της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό στον πρώτο προημιτελικό, την εμφάνιση της Ένωσης, τα θετικά του αποτελέσματος αυτού και τη συνέχεια που περιλαμβάνει κρίσιμα παιχνίδια για τους κιτρινόμαυρους.

Γράφει ο Γιώργος Ζαβλάρης
Η εμφάνιση της ΑΕΚ το απόγευμα-βράδυ της Τετάρτης δεν ήταν καλή. Ειδικά επιθετικά δεν είδαμε τίποτα από αυτά που έχουμε παρακολουθήσει τη φετινή σεζόν από την Ένωση. Αμυντικά μετά το πρώτο δεκάλεπτο τα πράγματα έστρωσαν. Ο Τσιγκρίνσκι ηγήθηκε, ο Λαμπρόπουλος ήταν καταπληκτικός, ο Μπάρκας καθοδήγησε και ο Μπακάκης έκανε και αυτός τα απαραίτητα από την πλευρά του.

Εκτιμώ ωστόσο ότι ο δικέφαλος φοβήθηκε περισσότερο το παιχνίδι από όσο έπρεπε. Περίμενα αν μη τι άλλο την πίεση του Ολυμπιακού στα πρώτα λεπτά, μιας και σε κάθε παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες στο ''Γ.Καραισκάκης'' οι ερυθρόλευκοι μπαίνουν δυναμικά και προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τη δύναμη της έδρας. Ωστόσο αυτό που δεν μου άρεσε από την ΑΕΚ ήταν ότι ενώ είχε τη δυνατότητα λόγω της κούρασης, ίσως και της πίεσης αν θέλετε των γηπεδούχων στο τελευταίο εικοσάλεπτο να χτυπήσει και να πάρει τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης, ήταν ιδιαίτερα συντηρητική και στόχευε κυρίως στο να κυκλοφορήσει με ηρεμία τη μπάλα και να μην ρισκάρει ούτε στο ελάχιστο. Η άμυνα του Ολυμπιακού στα δικά μου μάτια ήταν έτοιμη να δεχτεί γκολ την οποιαδήποτε στιγμή. Πολλά κενά και αρκετοί χώροι για Λόπες και Γκάλο από τα πλάγια.

Το θετικό πάντως είναι ότι η Ένωση δεν ηττήθηκε και δύσκολα απέναντι στον ίδιο αντίπαλο θα είναι τόσο μέτρια, σίγουρα θα είναι καλύτερη στα επόμενα ματς. Εξίσου θετικό είναι και το γεγονός ότι μετά από μια γκέλα (η ισοπαλία στη Λάρισα) το αποτέλεσμα δεν είναι τέτοιο που θα προκαλέσει αρνητικά σχόλια και κριτικές. Για να δέσει τώρα λοιπόν το γλυκό χρειάζεται μια καλή εμφάνιση και μια νίκη με την Λαμία στο ΟΑΚΑ, ώστε η ΑΕΚ να πάει στον ''τελικό'' πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό με αρκετά καλή ψυχολογία.

Γενικότερα στη προκειμένη φάση ο χρόνος που κερδίζουν οι κιτρινόμαυροι ήταν απαραίτητος. Λαμβάνοντας λοιπόν υπόψιν αυτό, συν το γεγονός ότι η εμφάνιση της ομάδας δεν ήταν καλή, συν το ότι η πρόκριση θα κριθεί μπροστά σε 50.000 οπαδούς της, είναι θετικό το αποτέλεσμα για την ΑΕΚ.

Ολοκληρώνοντας παρότι όπως είχα τονίσει και στο προηγούμενο άρθρο δεν μου αρέσει η κριτική στην διαιτησία θα την κάνω και αυτή τη φορά, διότι σε λίγο θα ξεχάσουμε όλοι και αυτά που ξέρουμε. Γενικότερα ο Σιδηρόπουλος προσπάθησε να είναι δίκαιος θεωρώ, ωστόσο η ΑΕΚ δικαιολογημένα αισθάνεται αδικημένη από κάποιες φάσεις. Αρχικά ο Λιβάγια αντιμετωπίστηκε με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα, το ίδιο και ο Αραούχο. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο δεν δόθηκαν αρκετά φάουλ υπέρ των φιλοξενούμενων. Επιπλέον ο Σεμπά όπως έγραψε άλλωστε και η ΠΑΕ ΑΕΚ πιθανότατα θα έπρεπε να είχε αποβληθεί στο 53' στη φάση με τον Σιμόες, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Μιραλάς θα έπρεπε να είχε πάρει κάρτα για την ''λαβή'' στον Αραούχο και όχι από μια ο καθένας και να δοθεί φάουλ και όχι πλάγιο υπέρ του Ολυμπιακού. Το κερασάκι στη τούρτα είναι η φάση στο 95' με τον Φιγκέιρας και τον Λόπες. Εκεί καταλαβαίνω ότι είναι λογικό να μην καταλογίσει πέναλτι ο διαιτητής, αλλά συνολικά έχουμε εδώ 2-3 φάσεις μαζεμένες που προκαλούν παράπονα. Παραθέτω λοιπόν ορισμένες στιγμές του παιχνιδιού, διότι όπως και αρκετοί φίλαθλοι του Ελληνικού ποδοσφαίρου έχουν βαρεθεί την ιστοριούλα ότι αδικείται ο Ολυμπιακός τη φετινή σεζόν.

ΥΓ: Εξαιρετικός και χθες ο Κωνσταντίνος Γαλανόπουλος. Μπορεί να ξεχώρισαν και άλλοι παίκτες της Ένωσης, ειδικά η τριάδα της άμυνας και ο τερματοφύλακας, αλλά δεν μπορείς να μην εστιάσεις στην εμφάνιση ενός 20χρονού που αγωνίζεται λες και έχει κιλά εμπειρίας.